Dobra porcelanowa zastawa służy przez długie lata. Co jednak w przypadku, gdy serwis nie spełnia już naszych oczekiwań albo uległ uszkodzeniu? Nic straconego! Inwestując w nowy zestaw, wcale nie musisz się pozbywać starego. Pomysłów, jak wykorzystać uszkodzoną porcelanę do przygotowania dekoracji DIY, jest wiele. W ten sposób zyskać może nie tylko Twój dom – równie dobrze możesz sprezentować taką dekorację komuś z rodziny lub grona przyjaciół. Albo po prostu odświeżyć swoje stanowisko pracy.
Porcelanowe dekoracje do domu
Czas przesadzić kwiatki, ale brakuje Ci doniczki? A może zamierzasz wyhodować szczepki dla swoich bliskich? Z pomocą przyjdą porcelanowe filiżanki. Nadadzą się w zasadzie wszystkie – odbarwione, porysowane, uszczerbione, lekko pęknięte… Nie szkodzi! Dla roślin będą w sam raz – wystarczy, że przygotujesz w nich odpowiednie podłoże. Jeśli chcesz nadać „filiżankowym doniczkom” wyjątkowy charakter, możesz pokusić się o ich przemalowanie. Pojedyncza filiżanka może posłużyć również jako podstawa do przygotowania oryginalnego flower boxa. Na dnie umieść zwilżoną gąbkę i gotowe! Teraz możesz ułożyć w nim kwiaty.
Jeżeli oprócz filiżanek masz także wysoki imbryk, z którego nie korzystasz od dłuższego czasu, zrób z niego wazon na kwiaty – świeże lub sztuczne. Z nieużywanego zestawu kawowego zrobisz również niebanalną lampę sufitową do kuchni, w której naczynia posłużą za małe klosze, składające się na finezyjny żyrandol.
Talerze? Wykorzystaj je, by ozdobić ścianę. Talerze możesz powiesić w nieregularnych odstępach, jak obrazy, własnoręcznie pomalować (albo poprosić znajomego, by to zrobił), a nawet potraktować je w charakterze ramki, wklejając do nich wywołane i odpowiednio przycięte zdjęcia.
Oryginalna biżuteria, pomysłowy organizer
Do ozdób DIY, które można wykorzystać nie tylko we własnym domu, ale także przekazać w charakterze prezentu, nadaje się stłuczona porcelana. Z jej kawałków przygotujesz oryginalną biżuterię (jak choćby wisiory) lub pomysłową mozaikę. Mozaika może przyjąć różnorodne formy – na przykład, możesz umieścić ją w szklanej ramce, układając z dostępnych kawałków określone kształty, lub wykorzystać je do przygotowania ozdobnej ramy lustra, przyklejając fragmenty porcelany do np. drewna.
W sprytny sposób wykorzystasz również nieużywaną dużą salaterkę – sprawdzi się jako rodzaj prezentowego kosza, wypełnionego podarunkami, takimi jak chociażby kawa, herbata, słodycze czy konfitury własnego wyrobu. Wystarczy, że owiniesz całość w papier lub celofan i obwiążesz ozdobną wstążką.
Z kolei wszelkie kubki i mleczniki sprawdzą się na Twoim stanowisku pracy. Pomysłowy organizer tego typu, w którym zmieścisz długopisy, ołówki, zakreślacze i inne przydatne akcesoria, z pewnością wniesie powiew świeżości i oryginalności w biurową przestrzeń. Jednocześnie stworzy namiastkę domowego, przytulnego klimatu.
Kintsugi, czyli złote łączenia
Zdarzyło Ci się kiedyś rozbić wartościową rzecz? Rozwiązanie, jak poradzić sobie takich sytuacjach, opracowali Japończycy. Kintsugi, czyli powstała w XVI w. sztuka, a zarazem technika, polega na łączeniu ze sobą rozbitych fragmentów naczynia poprzez zastosowanie laki z dodatkiem sproszkowanego złota (lub innego metalu szlachetnego). Na sklejonych w ten sposób naczyniach tworzą się złote żyłki o nieregularnych kształtach, wizualnie przypominające marmur. Zdobienia upiększają przedmiot, podnoszą jego wartość i czynią go wyjątkowym.
Wpisuje się to w japońską filozofię wabi-sabi, uczącą odnajdywania piękna w tym, co niedoskonałe, kruche, codzienne. Wabi-sabi stanowi zachętę do odnawiania zniszczonych przedmiotów zamiast wyrzucania ich na śmietnik i zastępowania nowymi. Warto zauważyć, że filozofia ta jest bardzo aktualna w dobie ducha zero/less waste. To także dowód na to, że warto sięgać po pomysły i techniki, służące wspólnemu dobru.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!