Przekręcasz klucz w zamku i radośnie wchodzisz do swojego domu. Niestety, Twój nastrój gwałtownie się zmienia, kiedy widzisz śmieci zalegające na każdym centymetrze podłogi i piętrzące się aż do sufitu. Tak właśnie wyglądałyby nasze mieszkania, gdyby zebrać śmieci, które każdy wytwarza w ciągu całego roku – statystycznie jest to niemal pół tony! Istnieje jednak sposób, aby znacznie ograniczyć ten proces i zagrożenia z nim związane. Jest nim prawidłowa segregacja śmieci.
Dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna?
Chociaż selekcja odpadów często kojarzy się ze żmudną i wymagającą od nas większej uwagi pracą, to naprawdę warto zainwestować swój czas w pozyskanie odpowiedniej wiedzy. Rozdzielając śmieci, pozwalamy na przetworzenie ich w procesie recyklingu, dbamy o lepsze życie i zdrowie wszystkich istot. A ponadto oszczędzamy! W końcu selektywna zbiórka odpadów jest dużo tańsza.
Jak segregować odpady?
Selekcja śmieci może dostarczać wielu dylematów. Większość z nas wie, że szkło wyrzucamy do zielonego pojemnika, plastiki do żółtego, papier do niebieskiego, a odpady bio do brązowego. Jednak okazuje się, że są pewne wyjątki, o których nie mamy pojęcia. W końcu wszelkie szkło płaskie, czyli szyby, zbite znicze, lustra czy szkło kuchenne powinny trafić do odpadów zmieszanych. Dlaczego? Ponieważ nie nadaje się już do powtórnego przetworzenia.
Ceramika, szkło, porcelana – gdzie wyrzucić stłuczone naczynia?
Ceramiczne kubki i talerze, naczynia żaroodporne, szklanki, kieliszki i inne naczynia szklane, w tym również te rozbite, należy wyrzucić do pojemnika „pozostałe po segregacji”, czyli odpady zmieszane. Do tego samego kosza musi też trafić zastawa porcelanowa. Dzieje się tak ze względu na inny skład chemiczny oraz inną temperaturę topnienia w porównaniu do szkła.
Ogranicz ryzyko stłuczenia porcelany
Poza odpowiednią segregacją śmieci ważne jest również, by minimalizować ich produkcję. Rozbita porcelana to oczywiście zdarzenie przypadkowe, możemy jednak w pewnych sytuacjach ograniczać to ryzyko. W jaki sposób? Aby zapobiec stłuczeniom porcelany, np. podczas przeprowadzki, odpowiednio ją zabezpiecz. Wystarczy owinąć ją materiałami dostępnymi w każdym domu, takimi jak gazety czy odzież, aby transport Twojej ulubionej zastawy przebiegł bez jej późniejszego wyrzucania.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak prawidłowo zabezpieczyć porcelanę podczas przeprowadzki?
Porcelana MariaPaula – ekologia w każdym calu
Produkcja porcelany jest jednym z najbardziej ekologicznych procesów produkcji, ponieważ wszystkie składniki, czyli kaolin, skaleń i kwarc są pochodzenia naturalnego. Ponadto nawet odpady z produkcji porcelany, tzw. złom biskwitowy są ponownie używane i stanowią część masy, z której powstaną nowe zachwycające produkty. W fabryce porcelany nic się nie zmarnuje! O całym procesie tworzenia polskich porcelanowych wyrobów marki MariaPaula możesz posłuchać na kanale Uli Chincz.
Segreguj i wybieraj mądrze
Już wiesz, jakie korzyści przynosi segregacja śmieci. Jeśli chcesz jeszcze bardziej przysłużyć się środowisku, to pamiętaj o tym, aby nie kupować więcej niż potrzebujesz i omijać szerokim łukiem produkty w zbędnych opakowaniach. Zamiast wyrzucać jakiś sprzęt, warto przekazać go dalej innym osobom. Bardzo szybko zobaczysz, jak mała zmiana potrafi wiele zdziałać!
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!