Jaką zastawę stołową wybrać? Co wchodzi w skład porcelanowego serwisu i dlaczego warto zainwestować w polskie produkty? Czy lepiej wybrać klasyczną, białą porcelaną, czy tę ze złotą lub platynową linią? To pytania, które zadaje sobie większość organizatorów przyjęć, którzy przykładają wagę do odpowiedniej oprawy stołu. By podjąć właściwą decyzję, warto zagłębić się w tajniki porcelany.

Porcelana cenniejsza niż złoto

Porcelana przez wieki traktowana była jak „białe złoto”. Jej posiadanie było świadectwem statusu społecznego i zamożności właściciela, często stanowiła posag panny młodej lub niczym rodowe klejnoty była dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Dopiero ostatnie dziesięciolecia uczyniły porcelanę powszechnie dostępną. To wszystko dzięki rodzimym fabrykom porcelany, które po dziś dzień słyną z wysokiej klasy produktów. Polska porcelana stołowa jest dzisiaj gwarancją znakomitego kunsztu, szanującego tradycję dekoratorską i odważnie spoglądającego w kierunku nowoczesnych technologii.

Olbrzymią zaletą i wyróżnikiem polskich wyrobów jest ich niezmienny od lat rękodzielniczy charakter. Dekoracje z domieszką złota lub platyny wykonywane są ręcznie przez najlepszych rzemieślników, a ich jakość nie może się równać z taśmowo produkowanymi konkurentami. Nawet uszka kubków czy filiżanek wychodzą spod rąk specjalistów, którzy każdemu egzemplarzowi nadają niepowtarzalnego charakteru. Zatem stwierdzenie o czajniku czy imbryczku z duszą jest tutaj jak najbardziej na miejscu.

Porcelanowa zastawa stołowa na co dzień

Choć dziś porcelanowa zastawa nie jest już traktowana jako dobro luksusowe, to wciąż świadczy o wyrafinowanym guście i obyciu gospodarzy w kwestii przygotowania eleganckiego przyjęcia. Dziś coraz częściej chcemy otaczać się pięknymi rzeczami, w tym polskimi porcelanowymi wyrobami najwyższej klasy. Trwałość wykonania, łatwość utrzymania i bezpieczeństwo użytkowania nie są tutaj bez znaczenia.

Porcelanowi puryści często decydują się na zakup dwóch kompletów: jednego do użytku codziennego, a drugiego na specjalne okazje. Kompletując zestaw codzienny, chętniej stawiamy na porcelanę łatwiejszą w utrzymaniu, którą można myć w zmywarce, dlatego im mniej dekoracji, tym lepiej. W tej sytuacji optymalnym wyborem będzie klasyczna lub złamana biel, która jest odporna na środki chemiczne zawarte w detergentach. Szlachetne dodatki w zdobieniach (np. złoto czy platyna) sprawiają, że takie naczynia mogą być myte w zmywarce jedynie okazjonalnie. Przy regularnym kontakcie z chemią zawartą w środkach używanych w zmywarkach, delikatne dekory mogą ulec uszkodzeniu.

Porcelana stołowa na wyjątkowe okazje

Organizacja przyjęcia z okazji ważnych rodzinnych wydarzeń zobowiązuje do przygotowania odświętnej aranżacji stołu. Jednym z jej aspektów jest szlachetna polska porcelana, która z pewnością podkreśli wagę uroczystości. Niezależnie od tego, czy użyjemy codziennego, czy odświętnego zestawu, prawidłowo pielęgnowana oraz przechowywana porcelana zawsze będzie wyglądać pięknie i stanowić ponadczasową ozdobę stołu.

Domowe przyjęcie wiąże się zazwyczaj z większą ilość gości przy stole – warto więc zaopatrzyć się w zestaw na 6 lub więcej osób, tak aby uniknąć serwowania posiłków w odmiennych stylistycznie i kolorystycznie naczyniach.

Porcelanowa zastawa jest jednym z najważniejszych elementów domowego wyposażenia. Jej elegancja i klasa znacząco podkreślają wagę uroczystości, a dobrze dobrane dodatki (obrus, serwetki, wazony czy świeczniki) sprawiają, że całość wygląda wręcz imponująco. Jeśli interesuje Cię temat aranżacji stołu z porcelaną, zapraszamy do osobnego artykułu.

Zastawa na 6 osób – co zawiera serwis porcelanowy?

Serwis porcelanowy przeznaczony dla 6 osób pozwala na kompletne wyposażenie domowej jadalni i kuchni w naczynia, niezbędne na co dzień, a także przy ważnych okazjach. Zawiera wszystkie niezbędne elementy, które przydadzą się do podania dań obiadowych wraz ze wszystkimi dodatkami i przystawkami. Zastawa na 6 osób składa się z następujących części:

  • talerze głębokie i płaskie – do serwowania zup i dań głównych
  • półmisek – służący do podawania mięs i przekąsek
  • salaterka – przydatna gdy serwujemy sałatki czy inne obiadowe dodatki
  • sosjerka – przeznaczona do wszelkiego rodzaju sosów do dań głównych
  • waza do zupy – opcjonalny element serwisu obiadowego, służący do podawania na stół zup
  • rawier – służący do podawania przystawek

Dodatkową wariantem może być także zestaw bulionówek, w których raczymy gości zupami typu wywary i kremy. Aby nasza domowa kolekcja porcelany była pełna, warto wzbogacić ją o zestaw kawowy, w skład którego wchodzą: filiżanki ze spodkami, talerzyki deserowe imbryk, cukiernica i mlecznik.

Jak ustawić porcelanową zastawę na stole?

Ułożenie sztućców i zastawy stołowej na blacie to nie lada wyzwanie. Najważniejszym elementem zastawy są talerze, które powinny znajdować się blisko krawędzi stołu. Zawsze jako pierwszy stawiamy talerz płaski (zwany też obiadowym), służący do serwowania dania głównego. Na nim kładziemy głęboki talerz na zupę, ewentualnie bulionówkę, jeśli podajemy zupę-krem lub bulion. Przed podaniem obiadu po żadnym pozorem nie ustawiamy na stole talerzyków deserowych – powinny one pojawić się dopiero w chwili, gdy zabieramy ze stołu talerze głębokie i płytkie. Pozostałe elementy zastawy obiadowej – tj. półmiski, salaterki, sosjerka czy waza do zupy są wspólne dla wszystkich gości, zatem stawiamy je tak, by każdy miał do nich możliwie łatwy dostęp.