Zastawa porcelanowa to prawdziwa perła w każdym domu. Jest nie tylko piękna, ale także odporna na zarysowania. Aby jednak zachowała swą szlachetność na dłużej, należy odpowiednio się z nią obchodzić. Poznaj kilka podstawowych zasad dbania o porcelanę.

Porcelana – jak myć?

Porcelana zazwyczaj kojarzona jest z czymś drogocennym i delikatnym. Takie przekonanie wynika z procesu jej powstawania, który jest długotrwały i bardzo precyzyjny. W rzeczywistości jednak zastawa porcelanowa jest całkiem wytrzymała. Dobrze utrzymywana jest odporna na zarysowania sztućcami i służy rodzinie z pokolenia na pokolenie. Sekretem długowieczności porcelany jest jej odpowiednie czyszczenie. Jeśli zastanawiasz się jak czyścić porcelanę, musisz przede wszystkim mieć na uwadze, że – jak każde naczynie – podatna jest na obtłuczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o kubki czy filiżanki. Dlatego należy obchodzić się z nią ostrożnie, a do czyszczenia produktów ręcznie dekorowanych używać wody z delikatnym detergentem. Jednym ze sprytnych rozwiązań, które od lat stosują panie domu, jest mycie porcelany w misce z wodą. W ten sposób będziesz mieć lepszą kontrolę nad naczyniami i większą pewność, że się nie obiją, choćby o wystający ze zlewu kran. Do mycia odporniejszej, niezdobionej porcelany, można zastosować zmywarkę. Delikatniejszą zastawę lepiej natomiast czyścić w letniej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Odbarwienia z herbaty czy kawy, które bardzo często osadzają się na czajniku porcelanowym, można usunąć ściereczką z sodą oczyszczoną. Do czyszczenia zastawy MariaPaula najlepiej używać miękkich gąbek i delikatnych ściereczek. W ten sposób zniwelujesz ryzyko starcia dekoracji. Po umyciu od razu wycieraj naczynia i odstawiaj na swoje miejsce.

Ekspozycja porcelany. Jak czyścić ją z kurzu?

Porcelanową zastawą warto się chwalić, ale przy tym trzymać ją w bezpiecznym dla niej miejscu. Idealny do tego będzie kredens lub przeszklona witrynka, gdzie nie będzie ona narażona na stłuczenia i nadmierne kurzenie się. Ważne, aby miejsce przechowywania porcelany nie było też zbytnio narażone na słońce. Ostre promienie słoneczne mogą bowiem spowodować wyblaknięcie koloru i zniszczenie dekoracji. Kładąc porcelanowe talerze jeden na drugim, warto przełożyć je miękkim materiałem, na przykład serwetką. Można też układać je na specjalnych stojakach. W ten sposób będą najbezpieczniejsze, a przy tym pięknie zaprezentowane.

Do czyszczenia porcelany z kurzu wybieraj delikatne ściereczki lub miotełki. Najlepsze będą te, które pochłaniają kurz, zamiast podnosić go do góry. Zrezygnuj przy tym z namoczonych ścierek lub gąbek. Przechowywaną porcelanę, nawet w zamkniętej witrynce, warto czyścić regularnie co jakiś czas. Dzięki temu na dłużej zachowa swój blask i będzie służyć przez długie lata.

Naprawa porcelany. Jak dbać o potłuczoną zastawę?

Jeśli niechcący dojdzie do stłuczenia lub roztrzaskania się naczynia, pamiętaj, że jeszcze nie wszystko stracone. Porcelanę można skutecznie skleić przy pomocy specjalnego kleju, zmywacza do paznokci i wykałaczki. Najpierw poukładaj kawałeczki, a następnie każdy z nich odtłuść zmywaczem. Następnie sklej je ze sobą, wspomagając się wykałaczką. Nadmiar kleju usuwaj ręcznikiem papierowym.

Naprawioną porcelanę myj tak, jak zawsze – pamiętaj jednak, aby obchodzić się z nią szczególnie ostrożnie. Możesz ją spokojnie przechowywać w lodówce, unikaj jednak wkładania jej do mikrofali. Tak zadbana zastawa będzie nadal piękna i elegancka na długo.

Warto też pamiętać, że większość porcelanowych zestawów MariaPaula możesz łatwo dosztukować. Możliwość zakupu naczyń na sztuki sprawia, że bez problemu uzupełnisz braki w swojej zastawie.

Zastawa stołowa MariaPaula – jak myć nowoczesną porcelanę polskiego producenta?

Poza standardowymi, przedstawionymi wyżej metodami, jest coś szczególnego dla wysokiej jakości porcelany MariaPaula. Jak czyścić taką kolekcję? Producent oferuje ułatwienie, w postaci możliwości mycia zastaw w zmywarce. Należy jednak pamiętać o użyciu delikatnych detergentów – w tym wypadku najlepiej tabletek żelowych. Porcelanę białą (gładką), a także tę z kolorowymi dekoracjami możesz bez problemu wstawiać do zmywarki codziennie. Jednak w przypadku porcelany zdobionej złotem lub platyną lepiej robić to sporadycznie. Pamiętaj też o odpowiednim ułożeniu naczyń, tak by nie stykały się ze sobą – zminimalizuje to ryzyko obtłuczenia.