Na czym polega wyjątkowość porcelany i czym właściwie ona jest? Często sam proces tworzenia tłumaczy cenę oraz charakter posiadanej rzeczy, a porcelana od wieków kojarzy się z luksusem i elegancją. MariaPaula objaśnia, jak wygląda produkcja porcelany w Polsce.

Porcelana polska

Historia porcelany sięga już VII wieku, kiedy to w Chinach wynaleziono ten szczególny rodzaj ceramiki. W XVIII wieku w Polsce była ona nazywana „białym złotem”. Do jej wyrobu wykorzystuje się trzy surowce – glinkę kaolinową, kwarc i skaleń, które odpowiednio połączone tworzą łatwo formującą się masę. Produkcja polskiej porcelany opiera się na wyjątkowych projektach – w procesie produkcji porcelany MariaPaula zajmują się tym specjalni projektanci, ręcznie rozrysowujący poszczególne elementy. Powstały projekt przerabiany jest następnie na komputerze, aby stworzyć trójwymiarowy model, który drukuje się w 3D. Ma dokładnie takie rozmiary, jak późniejsze, gotowe modele porcelanowe.

Po skończeniu projektu i wydrukowaniu modelu przychodzi czas na wyrób naczynia. Specjaliści z zakresu polskiej porcelany starannie dobierają i odmierzają surowce, które miesza się w specjalnych młynach. Wyrobiona masa jest gotowa do pierwszej obróbki, czyli formowania. Trzeba pamiętać, że odpowiedni dobór proporcji przełoży się na doskonałą jakość i najwyższej klasy wyroby.

Formowanie i wypalanie porcelany

Obróbka porcelany zaczyna się już w momencie, w którym twarda masa trafia do formowni. Tam jest wałkowana i dzielona na fragmenty o odpowiedniej wielkości. Powstałe bryły wykłada się na specjalne formy, pomagające nadać kształt przyszłym naczyniom. Ogromnie ważna jest tu precyzja i dokładność. Unikalny sposób formowania jest bowiem gwarancją wysokiej jakości kubków porcelanowych czy salaterek.

Szczególną drogę przechodzą natomiast filiżanki porcelanowe – oprócz formowania są dodatkowo obrabiane. Filiżanki MariaPaula posiadają dokładnie wymierzoną stópkę oraz uszko, które bardzo starannie należy przykleić. Wymaga to uprzedniego ręcznego oczyszczenia przyszłego naczynia. Konieczna jest tutaj duża cierpliwość i zdolności manualne, ponieważ wykorzystuje się do tego m.in. cieniutkie agrafki.

Inaczej wygląda wyrób talerzy. Są one formowane w prasie izostatycznej, która nadaje im precyzyjny, powtarzalny kształt. Następnie są delikatnie szlifowane i czyszczone, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Naczynia o bardziej skomplikowanych kształtach, takie jak imbryk porcelanowy, są odlewane w specjalnych drewnianych formach. Po wstępnym zastygnięciu obrabia je specjalista. Tak stworzone naczynia przechodzą pierwszą kontrolę jakości. Te posiadające jakieś niedoskonałości są albo poprawiane, albo wyrzucane. Natomiast porcelana, która zdała test jakości, przechodzi proces szkliwienia (może być on ręczny lub mechaniczny). Po szkliwieniu, naczynia wypala się w temperaturze 1 400°C i ponownie poddaje kontroli. Poprawnie wypalone naczynia stają się porcelaną białą.

Przeczytaj: Jak dbać o porcelanę, aby jej nie uszkodzić?

Dekoracja porcelany

Gotowa porcelana biała może od razu trafić do sprzedaży lub zostać dodatkowo udekorowana. Porcelana MariaPaula jest malowana ręcznie. Podobnie jak w przypadku projektowania naczynia, tak i przy dekoracji tworzy się projekt, który następnie jest obrabiany komputerowo. Zdobienia drukuje się w postaci kalek, nakładanych następnie na naczynie. Proste linie, np. na spodkach, malowane są na specjalnym kole obrotowym. Po wykonaniu dekoracji, naczynia ponownie daje się do wypału. W ten sposób zdobienia są utrwalane i pozostają na porcelanie przez lata. Polska porcelana jest więc gwarancją najwyższej jakości oraz stylu.