Porcelana MariaPaula jak wybrać porcelanę

Wokół zastawy porcelanowej narosło sporo mitów. Można je jednak łatwo obalić, kierując się faktami. Wybierając komplet obiadowy z porcelany, wystarczy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, dzięki którym zakupione naczynia będą gwarantem dobrej jakości i posłużą przez długie lata – zarówno od święta, jak i w czasie codziennych posiłków. Zanim zdecydujesz się na zakup zestawu obiadowego z porcelany, zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Porcelana wysokiej jakości – czym naprawdę jest?

Porcelana to rodzaj szlachetnej kamionki, wynalezionej w Chinach. Wypala się ją w wysokich temperaturach, oscylujących wokół 1000 °C. Porcelana nie przewodzi prądu, ale co najważniejsze – cechuje ją niska nasiąkliwość i przepuszczalność, dzięki czemu zastawa stołowa z porcelany nie będzie pochłaniać zapachów podanych w niej potraw, a także nie będzie się odbarwiać. Wysokiej jakości porcelana pozostaje śnieżnobiała oraz, dzięki swoim neutralnym właściwościom, uwydatnia smak i zapach serwowanych w niej dań.

Po czym poznać porcelanę dobrej jakości?

Choć często mówi się, że ktoś jest delikatny jak porcelana, to prawda jest taka, że dobrej jakości porcelana jest naprawdę wytrzymała. Warto jednak pamiętać, że porcelana występuje w kilku gatunkach, które różnią się od siebie właściwościami i twardością. Porcelana zdobiona ręcznie złotem lub platyną wymaga delikatniejszego obchodzenia się niż ta dekorowana metodą wszkliwną (gdzie kalka niejako wtapiana jest w porcelanę i uodparnia się na czynniki zewnętrzne) lub po prostu biała. Tę ostatnią można myć w zmywarce – jej wysoka jakość nie naraża naczyń na powstawanie rys, a nawet jeśli – będą one znikome. Ryzyko uszczerbku jest tutaj zminimalizowane. Porcelana wysokiej próby powinna być również odporna na działanie chemikaliów, choć pamiętajmy, że mimo wszystko lepiej ją myć delikatnymi środkami.

Jaki kolor porcelany wybrać?

Najbardziej klasycznym rodzajem jest porcelana biała. Jest neutralna, elegancka i pasuje do każdego stylu, a dodatkowo to właśnie na białej porcelanie najlepiej sprawdzić, czy jest ona wysokiej próby. Dobrej jakości biała porcelana będzie bowiem przepuszczać światło, dzięki swojej cienkościennej budowie. Dostrzegając idealny odcień bieli, będziemy mieli gwarancję, że wybrany przez nas zestaw jest naprawdę wysokiej jakości – gorsze gatunkowo egzemplarze przybiorą odcień szarawy. Inną, popularną w ostatnim czasie porcelaną jest ta w kolorze ecru. Jej ciepły odcień doda przytulności każdemu wnętrzu, stanowiąc dopełniający je element.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając zastawę? Z pewnością na fakturę, która powinna być doskonale gładka i bez żadnych przebarwień. Co innego, gdy stawiamy na nieco odważniejsze, bardziej finezyjne rozwiązania, takie jak żłobienia czy zdobienia. Kierujmy się przede wszystkim tym, by kupowana przez nas porcelana była ręcznie robiona, wykonana w sposób rzemieślniczy i precyzyjny. Warto wcześniej poszukać informacji o procesie wytwarzania tych naczyń.

Porcelana ręcznie robiona – dobry wybór na co dzień i od święta

Przyjęło się, że talerze, dzbanki i filiżanki z porcelany, przechowywane z pokolenia na pokolenie, wyciągane są z odmętów szaf tylko na specjalne okazje – na komunię dziecka, na czas świąt Bożego Narodzenia i Wielkanoc, okrągłe rocznice oraz wyjątkowe przyjęcia rodzinne. Fakt – zastawa stołowa z porcelany jest droższa niż np. ta z fajansu czy ze szkła, dlatego wymaga szczególnej troski i uwydatnia podniosłość owych wydarzeń. Dziś jednak porcelana jest dużo przystępniejsza cenowo niż jeszcze 100 lat temu. Dlatego warto zainwestować w taki komplet i korzystać z niego nawet na co dzień. Zestawy porcelany MariaPaula w razie potrzeby łatwo uzupełnić o pojedyncze sztuki, dzięki dopasowanej do obecnych czasów ofercie. Szeroki wybór, dostępność różnych kształtów i wzorów sprawiają, że z bez problemu znajdziesz komplet dla siebie – pasujący do konkretnego wnętrza i okazji.

Porcelana MariaPaula z nieregularną fakturą

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *