Organizując domowe przyjęcia na wyjątkowe okazje, takie jak urodziny, imieniny, rocznice czy święta, warto zadbać, by dekoracja stołu była na najwyższym poziomie i odzwierciedlała charakter danego spotkania. Porcelanowe nakrycie, kwiaty, sposób ułożenia sztućców, serwetek i innych dodatków sprawi, że wszystkie te elementy stworzą piękną, odświętną aranżację.

Dekoracja stołu

Porcelana MariaPaula Nova

Porcelana MariaPaula Nova

Nakrycie stołu ma kluczowe znaczenie dla każdego wyjątkowego przyjęcia. Stanowi ono jego nieodłączny element, dlatego warto szczególnie zadbać o ten aspekt. Nie trzeba mieć tutaj wybitnego zmysłu dekoratorskiego, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  1. Po pierwsze, wszystkie elementy powinny wizualnie do siebie pasować, nie muszą jednak pochodzić z jednej kolekcji. Coraz modniejsze staje się mieszanie różnych zestawów i tworzenie przy tej okazji aranżacji stołu o indywidualnym charakterze. Ważne, by te poszczególne elementy nawiązywały do danego wnętrza, preferencji stylistycznych gospodarzy, a także do rodzaju okazji. Z pewnością inna powinna być dekoracja na roczek, a inna dekoracja stołu weselnego. Różnić się będą także dekoracje na chrzest czy dekoracje komunijne.
  2. Po drugie – usadzenie gości. Planowanie stołu na wyjątkowe okazje warto zacząć od przemyślenia tej kwestii. Jeśli wszyscy mają siedzieć przy jednym stole, zwróć uwagę na odpowiednie odstępy między nimi, tak aby operowanie sztućcami nie sprawiało nikomu problemów. Pomoże w tym ustawienie krzeseł tak, by sprawdzić poprawność ich rozmieszczenia.
    Jeśli sporą część gości będą stanowiły dzieci, warto przemyśleć ustawienie dla nich osobnego stołu. Dzieci lepiej czują się we własnym towarzystwie, często też przygotowuje się dla nich osobne menu. Można im także zapewnić dedykowane dekoracje i odrębną zastawę.
  3. Po trzecie, należy pamiętać o podstawowych elementach nakrycia i dekoracji stołu. Należą do nich: obrus, porcelanowa zastawa sztućce i serwetki. Ważna jest także dekoracyjna ozdoba na stół w postaci wazonu czy świecznika.
    Planowanie stołu zaczynamy od tych elementów, które pozostawiają nam najmniejsze pole wyboru — zazwyczaj jest to porcelana, ewentualnie sztućce. Niezbyt często bowiem mamy do wyboru kilka rodzajów porcelany czy zestawów sztućców. Za to obrus czy dekoracje możemy już swobodnie wybierać spośród tych posiadanych.

Przeczytaj: Porcelanowa zastawa, czyli użytkowy luksus

Dekoracje na stół

Przy dekorowaniu stołu należy trzymać się dwóch, maksymalnie trzech kolorów. Zachowanie ich powtarzalności na poszczególnych elementach pozwoli nam uzyskać spójność. Wiele dekoracji możemy wykonać samodzielnie. Ozdoby DYI to coraz popularniejszy trend, a niektóre z nich można bardzo prosto stworzyć z pomocą odpowiednich tutoriali, dostępnych w sieci. Do przygotowania takich ozdób wykorzystać można zwykłe serwetki, kawałki drewna, kory czy kwiaty.

Nakrywanie stołu – nasze podpowiedzi

  • Układanie zastawy stołowej– jeśli należysz do grona posiadaczy więcej niż jednego kompletu porcelany, warto na początku przemyśleć zestawienie kolorystyczne zastawy z obrusem. Te dwa elementy nakrycia stołu zajmują wizualnie najwięcej miejsca, stąd ich dopasowanie jest najistotniejsze. Jeśli chodzi o prawidłowe ułożenie — zastawę stołową układamy 2 cm od krawędzi stołu — na początku duży talerz, a na nim głęboki talerz do zupy (lub bulionówka).
  • Wybór obrusu– jednolity obrus idealnie się sprawdzi, jeżeli porcelana, której użyjemy, będzie mieć dekoracyjne wzory. I odwrotnie — jeżeli chcesz postawić na stole białą porcelanę, możesz wykorzystać wzorzysty lub kolorowy obrus.
  • Ułożenie sztućców– najczęściej stosujemy tradycyjne sztućce w kolorze metalicznym, srebrnym. Jeśli posiadasz np. sztućce złote lub czarne — będą pięknie wyglądać, o ile rozsądnie dopasujesz porcelanę i dodatki dekoracyjne. Utarła się zasada, że sztućce układamy w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Najbliżej talerza układamy sztućce, które będą używane jako ostatnie. Nad talerzem układamy sztućce do deseru (widelczyk bądź łyżeczkę), z lewej widelce, a z prawej łyżki i noże.
  • Serwetki– dodają świeżego wyglądu i stanowią nie tylko element dekoracyjny stołu – są też praktyczne dla gości, dlatego bezapelacyjnie powinny znaleźć się na stole przy ważniejszych okazjach. Każdą serwetkę układamy z lewej strony zastawy stołowej. Materiał serwetki powinien być zbliżony do tego, z którego wykonany jest obrus. Natomiast kolorystyka i forma ułożenia na stole jest już miejscem na inwencję gospodarzy. Z serwetek zrobić można eleganckie kieszonki na sztućce, a także złożyć je w nietypowe kształty, np. liścia.
  • Ozdoba na stół – jest elementem aranżacji, przy którym możemy się najbardziej „wykazać”. Ustawianie wazonów z kwiatami, świeczników czy innych dekoracyjnych elementów (np. figurek świątecznych) nie jest obłożone żadnymi sztywnymi regułami. Kwiaty i świece natomiast świetnie komponują się z piękną porcelaną.
Porcelana MariaPaula Sissi

Porcelana MariaPaula Sissi

Dekoracja stołu – dodatkowe elementy

  • Etykiety z imionami– jeżeli organizujesz przyjęcie dla dużej liczby gości, możesz wykorzystać etykiety z imionami. Ten element jest wykorzystywany przede wszystkim w dekoracji stołu weselnego. Etykiety ułatwiają organizację miejsc i pomagają uniknąć sytuacji, w której ktoś siedzi obok osoby, której nie lubi.
  • Kwiaty– dobierać je można według własnego uznania, zwykle jednak zgodnie z przyjętym obyczajem co do konkretnych okazji, a także zasadą kolorystyczną. Pamiętaj, aby wysokość kwiatów nie zasłaniała osób siedzących naprzeciwko siebie – utrudnia to bowiem integrację podczas przyjęcia.
  • Świece– zapalone świece, szczególnie wieczorem, nadają romantycznego charakteru i stanowią dodatkowe źródło światła. Sposób ustawienia i dekoracje na świecach uzupełniają całą kompozycję i nadają jej spójności.

Wazony z kwiatami i kwiatowe dekoracje stołu

Odpowiednio dobrane kwiaty są jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o dekorowanie domowego stołu podczas ważnych przyjęć i uroczystości. Ożywiają wnętrza, wprowadzając jednocześnie powiew świeżości i radości. Nie mniej ważny jest też ich piękny zapach. Jak dobrać kwiaty do dekoracji wnętrz i stołu?

  • Jeśli aranżacja przewiduje przewagę czerwieni i złota, sprawdzą się tutaj róże, poinsecja, amarylis, goździki czy lilie.
  • Jeżeli preferujesz przewagę koloru srebrnego i niebieskiego, postaw na kwiaty w kolorze białym lub kremowym: róże, lilie, goździki i eustomy.

Przeczytaj: Porcelanowa zastawa do kawy idealna na spotkanie w ogrodzie

Dekoracja stołu to kilka prostych kroków: odpowiednia aranżacja nakrycia, dbałość o ozdoby i właściwe zaplanowanie usadzenia gości. Te trzy elementy, okraszone szczyptą własnej inwencji, potrafią sprawić, że domowe przyjęcie stanie się na długo zapamiętaną, udaną domową uroczystością.