Święta to piękny okres w roku – czas miłości, radości i ciepła rodzinnego. Ale to także czas naprawdę dużych przygotowań, w którym zaczyna się świąteczna krzątanina. Jednym z istotnych elementów tej świątecznej gorączki jest wyjątkowa oprawa stołu, przy którym zbiera się cała rodzina. Odpowiednia zastawa i wzbogacające ją ozdoby na stół stanowią nieodłączne elementy każdej celebracji.

Dekoracja stołu na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie jest najbardziej lubianym przez Polaków świętem. Większości udziela się ciepła, radosna aura, zachęcająca do pielęgnowania bożonarodzeniowych tradycji. Nic więc dziwnego, że poczuć ją możemy już w listopadzie, kiedy to za oknem jest szaro i ponuro, a sklepy zaczynają się stroić w świecące choinki. W domowym zaciszu przygotowania również zaczynają się odpowiednio wcześniej. Robimy zakupy, gruntowne porządki, gotujemy i pieczemy. Na deser zostaje ubranie choinki i… nakrycie stołu.

Zacznij od porcelany

Podczas tych przygotowań warto wyciągnąć z szafki i odkurzyć nieużywany na co dzień serwis lub przejrzeć dostępne porcelanowe serwisy obiadowe MariaPaula i zakupić coś nowego – eleganckiego i ponadczasowego. Gdy mamy już wszystko, czas przejść do dekorowania. Świąteczne nakrycie stołu zaczynamy od tradycyjnego sianka, którego nie powinno zabraknąć na żadnym stole. Dobrze jest je równomiernie rozłożyć, tak aby talerze i półmiski nie przekrzywiały się. Na sianko kładziemy obrus, który powinien współgrać kolorystycznie z wnętrzem i ogólnym wystrojem. Najbezpieczniejszy będzie obrus w kolorze białym.

Dekoracje na stół – świece, kwiaty i stroiki DIY

W centralnym punkcie stołu powinien leżeć opłatek wigilijny, wraz ze świeczką. Sprawdzi się również świecznik ze świecami. Stół należy zawsze dekorować według dominujących kolorów na choince. Zazwyczaj jest to klasyczne połączenie czerwieni ze złotem lub granatu ze srebrem. Kierujmy się jednak indywidualnymi preferencjami. Do wybranych barw dobieramy pojedyncze elementy dekoracji, takie jak serwetki czy stroiki wokół świeczek. Do stroików warto wykorzystać gałązki z choinki, szyszki i girlandy. Jeśli wybierasz czerwień jako wiodącą barwę, na stole sprawdzi się również Gwiazda Betlejemska, czyli poinsecja. Między talerzami można rozłożyć ostrokrzew z owocami.

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z liczbą dekoracji, ponieważ – jak we wszystkim – ważny jest umiar. Z porcelanowych kompletów obiadowych warto wybrać klasyczną, białą porcelanę, która po połączeniu z kryształowymi kieliszkami i srebrnymi sztućcami, podkreśli wyjątkowość świąt. Porcelana MariaPaula cieszy się dużym uznaniem nie tylko ze względu na wysoką jakość, ale również szeroki wybór. Bazę stanowią serwisy obiadowe na 6 osób, a jeśli potrzebujesz większej zastawy, bez problemu ją skompletujesz. Możesz też zainwestować w porcelanowy zestaw kawowy i podać świątecznym gościom pyszną kawę piernikową.

Wielkanocna dekoracja stołu

Można się spierać, które święta są ważniejsze, ale najlepiej będzie przyjąć, że zarówno jedne, jak i drugie są tak samo ważne – znalazły bowiem swoje stałe miejsce w naszych kalendarzach i wiążą się z konkretnymi, charakterystycznymi dla siebie tradycjami. Każde z nich jest też okazją, by zasiąść do wspólnego stołu. Wielkanoc kojarzy nam się z nadchodzącą wiosną i odrodzeniem, dlatego warto zadbać o żywe, wiosenne kolory. Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Kolory wielkanocnego stołu

Na stół wielkanocny lepiej wybrać jaśniejsze barwy – sprawdzą się tu zielony i żółty, obecne w formie kwiatów, takich jak żonkile czy tulipany. Warto też postawić na biel i odcienie beżu. Sadzona wcześniej rzeżucha, ozdabiająca świąteczne potrawy jest oznaką rodzącej się przyrody. Innymi charakterystycznymi symbolami są wielkanocny baranek, pisanki, a nawet króliczki. W centrum stołu zazwyczaj staje koszyczek ze święconką, ale warto też udekorować stół świecą.

Serwisy porcelanowe nie tylko na święta

Ponieważ Wielkanoc to radosne, wiosenne święto, dobrze, żeby zastawa i dekoracje oddawały ten nastrój. Sprawdzi się tu np. porcelana z roślinnymi motywami, jak ta z kolekcji MariaPaula Natura, przypominająca swoją strukturą korę drzewa. Elegancji nadadzą natomiast jasne kolory połączone ze złotem, obecne w kolekcji MariaPaula Klasyka Złota Linia. Niedziela Wielkanocna to przede wszystkim śniadanie, dlatego oprócz tradycyjnej zastawy porcelanowej, warto posiadać serwis kawowy, w którym po posiłku podasz świeżą i aromatyczną kawę. Herbatę dla całej rodziny zaparzysz w dołączonym do zestawu imbryku

Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia

Ozdoby na stół wbrew pozorom nie są niczym skomplikowanym. W internecie znaleźć można mnóstwo sposobów na przygotowanie ich samemu w bardzo prosty sposób. Ograniczenie stanowi tutaj tylko nasza wyobraźnia. Przy tworzeniu dekoracji warto jednak kierować się zastawą, aby dekoracje do niej pasowały. W ofercie MariaPaula wybór porcelanowych serwisów jest naprawdę szeroki. Z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie.