Wystawne przyjęcia, rodzinne obiady czy święta – każda z tych okazji zmusza nas do tego by nasza zastawa stołowa prezentowała się ładnie i była kompletna. Na co dzień używamy różnych naczyń niekiedy nadtłuczonych, porysowanych, – w końcu nikt nam do talerza nie zagląda. Przeprowadzając się “na swoje”, wraz z nowymi meblami, warto zakupić jedną porządną zastawę stołową na 12 osób, dlaczego? Bo jak mawiają mamy: “W każdym porządnym domu jest dzbanek i porcelanowa zastawa stołowa”. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę? Dowiedz się wszystkiego o porcelanie i zastawie stołowej.

Dlaczego wybrać porcelanową zastawę stołową?

Porcelana to zakup na długie lata nie tylko posiada ona wyższą cenę od normalnej zastawy stołowej, lecz także jest wykonana starannie i estetycznie. Piękno porcelany jest nieprzypadkowe, jej długa historia powoduje, że jest to wyrób dopracowany w najmniejszych szczegółach. Na kartach historii zapisała się również polska porcelana wytwarzana od 1831 roku w zakładach w Ćmielowie. Obecnie wśród tych najbardziej znane marki na rynku wyróżniamy:

 • porcelanę Ćmielów,
 • porcelanę Chodzież,
 • porcelanę Karolina,
 • porcelanę MariaPaula.

Jeżeli wciąż się wahasz, czy porcelanowa zastawa stołowa jest dla Ciebie poznaj 6 ciekawostek o polskiej porcelanie.

 • Dekoracje porcelany są wykonywane ręcznie.
 • Porcelana jest niezwykle trwała, dlatego może służyć nam przez wiele lat.
 • Szkliwo porcelany jest odporne na rysowanie sztućcami.
 • Porcelana jest prosta w utrzymaniu w czystości.
 • Porcelana nie wchodzi w reakcję chemiczne ze spożywanym jedzeniem.
 • Porcelana jest bezpieczna i ekologiczna.

Co możemy znaleźć na rynku?

 • Klasyczna biała porcelana – najbardziej popularna przez czystość wykonania. Śnieżnobiała porcelana to produkt, który na pewno będzie modny przez kolejne lata. Pamiętajmy, że porcelana to zastawa stołowa, która posłuży nam od około 10 do nawet kilkudziesięciu lat.
 • Porcelana angielska –  zapewne kojarzysz pięknie zdobione filiżanki na jednym z filmów o królewskiej rodzinie. Ażurowo zdobiona porcelana w kolorach biało – granatowych jest niezwykle szykowna. Minusem będzie fakt, iż nie jest już tak uniwersalna jak biała porcelana, a do tego wystawność zastawy może stworzyć problem z nakryciem stołu lub być zwyczajnie zbyt elegancka.
 • Złota linia – charakterystyczna dla polskiej porcelany, również uniwersalna przez niewielkie zdobienie jakim jest złota linia poprowadzona przez talerz z naszej zastawy stołowej. Delikatna forma i subtelne zdobienie dodaje klasy spotkaniom rodzinnym.
 • Kolorowa porcelana – zbliżona do zastawy stołowej stosowanej na co dzień. Kolorowa porcelana na pewno nie jest uniwersalna, głównie przez mocną kolorystykę, która odejmuje jej szyku i klasycznego charakteru. Jeżeli chcesz, aby Twoja porcelana była uniwersalna, wybierz jasny kolor bez większych zdobień. Kolorowa zastawa stołowa niejednokrotnie stanowi fanaberię, jednak pamiętajmy, że jest to kosztowna zachcianka i nie każdego stać na dwie zastawy.

Zastawa stołowa jak ją kupić?

Na rynku dostaniemy zastawę stołową na 12 osób lub zastawę stołową na 6 osób. Komplet jest tańszy niż zakup pojedynczej filiżanki czy talerzyka. Idealna porcelanowa zastawa stołowa musi być skompletowana pod nasze potrzeby – powinna zawierać takie elementy, które faktycznie będą nam przydatne. Jeżeli dana zastawa stołowa zawiera elementy, które wiesz że nie będą Ci użyteczne – wybierz inną. Zwróć również uwagę na rozmiar na przykład wazy na zupę, aby nie zalegała Ci niepotrzebnie w szafce i faktycznie była przydatna. Zarówno ta za mała, jak i za duża sprawi wiele problemów. Jeżeli mimo poszukiwań nie jesteś przekonana do żadnej zastawy stołowej możesz kupić pojedyncze elementy w naszym sklepie. Porcelana taka będzie droższa, ale będziesz miała pewność że idealnie sprawdzi się w Twoim domu.