Obecnie polska porcelana zajmuje wysokie miejsce w rankingu zakładów produkujących porcelanę. Wśród przodujących w Polsce istotne miejsce zajmują porcelana Chodzież oraz Ćmielów, zaraz za nimi niezwykłą popularnością cieszy się porcelana Karolina. Coraz modniejsza zastawa stołowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak myć porcelanę? A może zastanawiasz się jak przechowywać porcelanę? Tego wszystkiego dowiesz się z praktycznego poradnika jak dbać o porcelanę!

Jak myć porcelanę?

Przede wszystkim porcelanę myjemy ręcznie, najlepiej w plastikowej misce, która zabezpiecza przed obiciem naczyń. Porcelana włożona do zlewozmywaka może się obić albo ukruszyć. Delikatność porcelany może wywołać przetarcia na jej powierzchni. Do mycia używajmy miękkiej gąbeczki albo ściereczki o gładkiej powierzchni.

Uwaga! Szorstkie faktury, szczotki o mocnym i ostrym włosiu czy druciane gąbeczki mogą porysować naszą zastawę stołową!

Jak myć?

  • Porcelana użytkowa – nie posiada żadnych zdobień. Ten rodzaj zastawy stołowej myjemy w ciepłym rozworze wodnym z dodatkiem mydła. Spłukujemy w wodzie o zbliżonej temperaturze, do tej którą początkowo używaliśmy do mycia.
  • Porcelana dekoracyjna – charakteryzuje się złotymi zdobieniami albo ręcznie namalowanymi wzorami. Takiego typu zastawę stołową myjemy w roztworze zimnej wody z sokiem z cytryny – na litr wody powinniśmy użyć jedną cytrynę.
  • Stara porcelana – chcąc wyczyścić starą porcelanę powinniśmy użyć waty, którą nasączyliśmy roztworem wodnym z dodatkiem wybielacza. Tak zabezpieczoną porcelanę pozostawiamy na kilka godzin (od 3 do 5h). Na koniec przepłukujemy naszą zastawę stołową bieżącą wodą.

Uporczywy osad na porcelanie, taki jak naloty z kawy lub herbaty, możemy usunąć mokrą ściereczką i sody oczyszczoną. Na koniec wystarczy przepłukać naczynie. Jeżeli chcemy przetrzeć kurz z porcelany, wystarczy sucha ściereczka albo miotełka na kurz.

Uwaga! Mycie porcelany w zmywarce jest dopuszczalne TYLKO, gdy jest ona wykonana z twardego materiału (metoda wszkliwna)!

Jak przechowywać porcelanę?

Porcelana jest wykonana z kruchego tworzywa, dlatego musimy zadbać o to, aby nasza zastawa stołowa czy zastawa kawowa była bezpiecznie przechowywana. Jak zadbać o to, aby nasza porcelana się nie porysowała? Poznaj sposoby na:

  • Przechowywanie porcelany na co dzień

Aby cieszyć się porcelanowym zastawem stołowym musimy go przechowywać w suchym miejscu – najlepszym będzie kredens albo szafka, którą możemy zamknąć. Jednak pamiętaj, aby przed włożeniem porcelany poprzekładać ją serwetkami oraz dokładnie osuszyć z wody.

Uwaga! Naszą porcelanę możemy włożyć do lodówki, jednak NIE WOLNO od razu jej przekładać do mikrofalówki. Nagła zmiana temperatury może spowodować że porcelana pęknie.

  • Przechowywanie porcelany podczas remontu

Miejsce przechowywania porcelany powinno eliminować możliwość narażenia jej na zniszczenia. Są to bardzo kruche naczynia! Porcelanowe talerze, oddzielone od siebie kawałkami ręczników papierowych, możemy schować do pudełka. Podobnie traktujemy porcelanowe półmiski. Resztę zastawy, szczególnie zastawę kawową możemy owinąć w folię bombelkową – jednak ważne, aby każdy element z osobna był owinięty w folię. W ten sposób unikniemy uszkodzeń i zarysowań na powierzchni porcelany.

SOS na pękniętą porcelanę

Ups… i porcelanowa filiżanka się stłukła. Jeżeli jesteś osobą cierpliwą, możesz jeszcze uratować porcelanę. Pozbieraj wszystkie nawet te najdrobniejsze kawałeczki. Będziesz potrzebować:

  • zmywacza do paznokci,
  • wykałaczki
  • ręczniki papierowe,
  • klej z żywicą epoksydową.

Najpierw spróbuj poskładać porcelanę bez użycia kleju. Dopiero kiedy ustalisz skąd pochodzi, który kawałek zabierz się za klejenie. Każdy kawałeczek przed przyklejeniem przemyj zmywaczem do paznokci. Wykałaczką posmaruj klejem miejsca styku i przyciśnij. Usuwaj nadmiar kleju za pomocą ręcznika papierowego, który się nie przykleja. Swoje sklejanie zaczynaj od najdrobniejszych elementów porcelany.