Art deco – wnętrza

Styl art deco znany jest nie tylko w malarstwie, grafice i architekturze, ale także we wnętrzach. Jego nazwa, która wywodzi się z francuskiego, dobrze charakteryzuje jego cechy. Łączy on w sobie sztukę i dekoracyjność. Jak wprowadzić art deco do wnętrz?

Historia stylu art deco

Zawsze luksusowy i na czasie, nieustannie powraca na salony, dlatego i w tym roku stanowi jeden z sezonowych trendów. Skąd wywodzi się ten styl? Art deco należy do stylów współczesnych. Zyskiwał swoją popularność w latach 1919–1939 jako reakcja na królującą wcześniej secesję. Art deco odrzucał brak dyscypliny przestrzennej, którym charakteryzowała się sztuka secesyjna.

Twórcy tego stylu dbali o perfekcję wykonania projektów, która miała kontrastować z nowoczesną produkcją taśmową. Skupiali się oni nie tylko na pięknie przedmiotów, ale także ich funkcjonalności. Obecnie coraz większą uwagę przykładamy do jakości, również tego, co nas otacza, nic więc dziwnego, że styl art deco we wnętrzach wraca do łask.

Art deco – wnętrza pełne klasy

Styl art deco sprawdza się znakomicie, gdy chcemy się wyróżnić. Wnętrza art déco kojarzą z elegancją i luksusem. Pojawiają się w nich żywe i jasne kolory. Zdobienia stanowią mocny akcent wystroju i często wykorzystują geometryczne formy. Kluczowe jest tutaj zachowanie harmonii, bo art déco to nie tylko piękno i dekoracyjność, ale także funkcjonalność.

Wnętrza art deco obfitują również w szlachetne materiały. Dwudziestowieczne meble w tym stylu wykonywane były m.in. ze złoconego brązu czy hebanu, a zdobiono je nawet inkrustacjami z kości słoniowej. Tym samym „produkty” art deco nie mogły być używane masowo, ze względu na dość niską dostępność i wysoką cenę.

Planując wystrój w tym stylu obecnie, warto zastanowić się nad wprowadzaniem do wnętrza kilku antyków. Nawiążą one do historycznych założeń art deco i podkreślą jego luksusowość. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie elementów złoconych czy marmurowych akcentów. Doskonale sprawdzą się też duże lustra, które rozświetlą pomieszczenia i dodadzą im blasku. Szlachetną aranżację idealnie podkreśli również porcelana.

Styl art deco we wnętrzach

źródło: Shutterstock

Porcelana we wnętrzach art deco

Wysokiej jakości porcelana to doskonałe uzupełnienie wytwornych wnętrz. Tego typu zastawa, ze względu na swój szlachetny materiał, znakomicie współgra z wyjątkowymi meblami oraz motywami inspirowanymi luksusem.

Styl art deco wykorzystuje powtarzające się, ale jednocześnie gustowne wzory. Jedną z porcelanowych kolekcji MariaPaula, która dobrze odnajdzie się w takich wnętrzach jest Klasyka Ecru Queen. Jej jasny i jednocześnie ciepły, kremowy odcień doskonale uzupełni wnętrze ze złotymi akcentami. Klasyczny kształt z kunsztownym, wypukłym zdobieniem podkreśli luksusowy charakter aranżacji.

Dobrym wyborem, nawiązującym do geometrycznych kształtów jest kolekcja Sissi. W tym przypadku elegancki fason utrzymany jest w perłowych odcieniach bieli i szarości, a całość finezyjnie wykańcza szlachetna platyna. Kolekcję Sissi, wykonaną z najwyższej jakości śnieżnobiałej porcelany oplata wyrazista siatka zdobienia, która wpasuje się w dekoracyjność stylu art deco.

Art deco – wnętrza pełne klasy

MariaPaula Klasyka Sissi

Tym, którzy chcą dodatkowo podkreślić bogactwo i luksusowość wnętrza, bez wątpienia do gustu przypadnie nowa kolekcja MariaPaula Solaris. Zdobiona prawdziwym złotem, idealnie uzupełni wystrój art déco. To porcelana najwyższej klasy, z precyzyjnymi, ręcznie wykonanymi elementami. Przyciąga i intryguje nietuzinkowym wyglądem, uosabiając szyk i klasę.

Styl art deco – złote akcenty

MariaPaula Nova Solaris

Styl art deco to synonim elegancji, wykorzystujący najwyższą jakość. Zdobiona porcelana wpasowuje się w jego założenia, łącząc w sobie piękno i funkcjonalność. Zastawa porcelanowa będzie nie tylko cieszyć oko, ale także służyć nam na co dzień.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *