porcelana MariaPaula

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, ile kosztuje porcelanowa zastawa? Na cenę wpływa wiele czynników, dlatego trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wartość zastawy porcelanowej zależy bowiem od barwy, natężenia składników mineralnych, sposobu wytwarzania, ilości i rodzaju zdobień, a także od wielkości zestawu. Dodatkowym czynnikiem jest znaczenie historyczne.

Skąd pochodzi szlachetna porcelana?

Porcelana, jako wyjątkowo szlachetny materiał, została wynaleziona w VII w. n.e. w Chinach, a następnie stamtąd powędrowała do Japonii, gdzie godnie służyła rytuałom picia herbaty. Już wtedy odpowiednio ją zdobiono, nadając ornamentom oryginalny charakter. Ponieważ sposób wytwarzania porcelany owiany był tajemnicą, musiało upłynąć sporo czasu, nim trafiła na Stary Kontynent, czyli do Europy. Dopiero od XVIII w. zaczęto produkować ją w Niemczech na stosunkowo masową skalę (największy wyprodukowany serwis liczył 2200 elementów), a pod koniec wieku, w 1790 r. pierwsza manufaktura porcelany została otwarta w Polsce – w Ćmielowie.

Kolekcja MariaPaula Klasyka Biała

Kolekcja MariaPaula Klasyka Biała

Najdroższa porcelana na świecie

Na cenę porcelany wpływa nie tylko sposób jej produkcji, ale również historia, jaka się za nią kryje. Ponieważ tradycyjna porcelana jest materiałem wyjątkowo trwałym, na rynku aukcyjnym do dziś znaleźć można niebywałe okazy, sięgające nawet XIV w. Kolekcjonerzy są w stanie płacić za nie kwoty sięgające nawet kilkudziesięciu milionów dolarów. W 2014 r. w domu aukcyjnym w Hongkongu padł światowy rekord za chińską porcelanę, należącą do dynastii Ming, panującej w XV w. Najwyższa jakość wykonania przełożyła się na kwotę (w przeliczeniu) 112 milionów złotych. Zaś miano najdroższej porcelany na świecie przypisano bogato zdobionej, pokrytej miniaturowymi dziełami sztuki XVIII-wiecznej wazie, pochodzącej z czasów panowania dynastii Qing. Naczynie wyceniono na 84 miliony dolarów! Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, czy zastawa porcelanowa jest droga, odpowiedź będzie brzmiała: to zależy.

Kolekcja MariaPaula Klasyka Ecru

Kolekcja MariaPaula Klasyka Ecru

Zastawa porcelanowa – koszt i czynniki, jakie o nim decydują

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile kosztuje zastawa porcelanowa. Czynnikami decydującymi będą tutaj barwa oraz skład surowcowy. Porcelana składa się bowiem głównie z glinki kaolinowej, ale to właśnie proporcje między nią a dodatkowymi składnikami mineralnymi mają wpływ na jej ostateczną jakość i wartość. Im jaśniejszy kolor i większa przepuszczalność światła, tym wyższa jakość porcelany. Na koszt wpływa także sposób wytwarzania oraz zdobienia – może być on mechaniczny lub ręczny. Naturalnie porcelana wykonywana ręcznie będzie droższa, ponieważ wymaga ogromnej precyzji i więcej czasu na wyprodukowanie. Porcelana wytwarzana ręcznie to prawdziwe dzieło sztuki. Warto dodać, że powstawanie porcelany to proces wieloetapowy, poprzedzony odpowiednim projektem, na którego koszt może mieć wpływ osoba projektująca. Inny będzie koszt zastawy zaprojektowanej przez znanego artystę, a inny – przez osobę na stałe współpracującą z daną manufakturą.

Po przygotowaniu mas i wypalaniu powstałe naczynia są szlifowane, polerowane i sortowane na gatunki. Część z nich pozostanie gładka, inne – podlegać będą zdobieniom przy użyciu np. farb z metali szlachetnych (złoto, platyna), farb czy kalk ceramicznych. Najszlachetniejsze są te pierwsze. Do ostatecznej ceny dochodzi również zawartość zestawu, czyli liczba naczyń, jaka się w nim znajduje.

Kolekcja MariaPaula Klasyka Platynowa Linia

Kolekcja MariaPaula Klasyka Platynowa Linia

Pamiętajmy, że tania zastawa porcelanowa to gorsza jakość, również wizualnie odbiegająca od przyjętych standardów (szary odcień, mniejsza przepuszczalność światła). Tego typu serwis będzie mniej trwały i mniej odporny na czynniki mechaniczne.

Porcelana – ceny przykładowe

Kiedy szukamy dla siebie zastawy porcelanowej, ceny mogą się od siebie znacząco różnić ze względu na jakość wykonania, a także składowe elementy wybranych zestawów. Różnice cenowe pojawiają się również między serwisami kawowymi, a obiadowymi. Serwisy kawowe MariaPaula dla 6 osób dostępne są już w cenach ok. 200-679 zł, a obiadowe dla 12 osób od ok. 450 zł do ponad 1 500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że najdroższe serwisy składają się z bardzo dużej liczby elementów, spełniając wszystkie potrzeby i nie wymagając dodatkowego uzupełniania.

Inwestując w porcelanową zastawę należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty wizualne, ale przede wszystkim jakość wykonania. Jeżeli serwis ma służyć nam przez długie lata i zachować swoje właściwości, warto zapłacić nieco większą sumę, by cieszyć się trwałą i piękną zastawą na co dzień i od święta.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *